Новини

Як ми вже повідомляли, з 1 березня 2012 р. у м. Києві почало діяти перше в історії України відділення паліативної допомоги вдома на базі установи, підпорядкованої Міністерству соціальної політики України. Успішне функціонування такого відділення значно зекономить витрати на допомогу тяжко хворим громадянам у кінці земного життя.

Підопічні розподілені на 2 групи – ті, хто отримують не лише соціальні, психологічні послуги терцентру, але й медичну допомогу від районного медичного закладу (це так звані хоспісні хворі, таких орієнтовно 10 осіб), а також 40 паліативних, які поки що  потребують менше медичної підтримки. Така практика склалася у 2008-2012 рр., коли окремого відділення не функціонувало, але реалізовувався пілотний проект апробації нового виду соціальних послуг – «паліативна та хоспісна допомога на дому». Соціальний працівник відвідує клієнта в середньому 3 рази на тиждень. Психолог – приблизно раз на тиждень. Для осіб 5-ї групи рухомості соціальний працівник приходить 3 рази на тиждень (готує їжу, вологе прибирання квартири та ін.), до осіб 3-4-ї групи рухомості – 2 рази (соціально-юридичні послуги – оформлення субсидій та ін.).

Наразі, продовжується адміністративна робота по організації роботи згаданого відділення.

Його штат було сформовано на основі спеціалістів скороченого у 2012 р. «Міського будинку милосердя», який діяв у структурі територіального центру соціального обслуговування.

Набір клієнтів відділення відбувався таким чином, що, аби не травмувати підопічних, брали соціальних працівників вже зі своїми підопічними 4-5 групи рухомості (прикутих до ліжка), які по показаннях є «паліативними» і ймовірно мають обмежений прогноз життя. Всього до нового відділення переведено близько 40 штатних одиниць.

Очікується, що медичні працівники відвідуватимуть клієнта принаймні 1-2 рази на місяць, а за викликом соцпрацівника – обов’язково, за першим викликом. Причому, як і до існування відділення, можлива співпраця з медсестрами районного відділення Червоного Хреста (виконання показань).

21 березня 2012 р. відбулася зустріч керівництва 4-х районних лікарень і поліклінік, які обслуговують мешканців Печерського району м.Києва. Обговорювалося питання розподілення 125 «кандидатів» на обслуговування відділенням на 2 групи (ту, яка потребує лише соціальних, психосоціальної допомоги та ту, яка потребує також і медичної підтримки). При такому розподілі лікарі можуть керуватися спеціально розробленими Критеріями надання паліативної допомоги, розробленими і апробованими у 2008 р.  

Особлива проблема викликала з оформленням єдиної карти догляду (не плутати з історією хвороби!), де результати обстеження могли би відмічати як соцпрацівники, психолог, так і медики (і, в ідеальному варіанті – представник релігійної організації, якщо підопічний має бажання контакту з духовною особою). У цій карті можна зазначати, чи можна продовжити догляд, чи необхідне спеціальне обладнання, наприклад, багатофункціональне ліжко, ходунки, памперси, протиналежневий матрац і т.д. Було вирішено, що все ж таки цю карту потрібно зберігати в лікарні. Для формування звичайної регулярної звітності уповноважений працівник терцентру (керівник відділення паліативної допомоги) може звертатися до уповноваженого працівника медичного закладу (напр. завідувача терапевтичною мережею).

Іншою проблемою надання таких послуг є відсутність районної ради, на якій можна було би затвердити перелік платних послуг й тарифи, в т.ч. і для цієї категорії клієнтів.

Асоціація паліативної та хоспісної допомоги здійснює методичну, наукову та матеріальну підтримку цієї інноваційної програми, оскільки вбачає в ній величезні перспективи. В Україні діють близько 750 територіальних центрів соціального обслуговування вдома, які надають допомогу приблизно 2 мільонам громадян. Якщо подібна програма буде підтримана бодай 5 % терцентрів, це означає, що в Україні виникне не менше 37 нових хоспісів, що будуть обслуговувати вдома приблизно 2000 громадян щорічно. Для довідки: в Україні у структурі Міністерства охорони здоров’я України на 1 березня 2012 р. діяло 5 стаціонарних хоспісів і до 15 відділень паліативної та хоспісної допомоги. У жодному з них немає служби допомоги вдома. Річний кошт, який витрачає держава на утримання стаціонарного хоспісу або відділення на 25-30 ліжок, – не менше 2 млн грн. Враховуючи середній ліжко оборот, можна вирахувати, що всі стаціонарні хоспіси та паліативні відділення надають умови для гідного закінчення життя для приблизно 7 тисяч громадян на рік.до перелiку новин